Jak fotit
medúzy

K focení medúz v akváriu jsem se nachomýtla spíš náhodou, ale když jsem pak na počítači viděla ty magické fotky, okamžitě jsem si to zamilovala. Chtěli byste mít podobné fotografie medúz? Zajímá vás, jak takové fotky upravit? Čtěte dál.

Kam za medúzami?

Tyto fotky vznikly v Praze ve Světě medúz, jenž se nachází na střeše obchodního centra Arkády Pankrác. Určitě doporučuji jít se tam někdy podívat, je to opravdu magické prostředí a ten ladný pohyb medúz je neskutečně uklidňující. Prohlídku doprovází příjemná hudba a místnost s velkým akváriem dokreslují vizuální efekty. Pro děti je tam přichystaná klouzačka, což dle mého názoru není úplně šťastná volba, protože když je tam dětí více, tajemnou atmosféru to poněkud narušuje. Ale nepochybuji, že i pro děti to celé bude krásným zážitkem. 

Fotografické vybavení a nastavení

Jelikož je ve Světě medúz poměrně tma, doporučuji mít s sebou nějaký světelný objektiv (s možností nižší clony), ideálně i foťák, který zvládne vyšší ISO, aniž by to mělo vliv na kvalitu fotek. Já jsem fotila na Canon 77D s pevným objektivem Sigma 35mm f/1.4 Art. Nejdůležitější je fotit v raw formátu, nikoliv jpg, abyste z fotek mohli vytáhnout to nejlepší v následném postprocesu.

Z hlediska nastavení je důležitých hned několik věcí. Většina medúz je neustále v pohybu, proto pokud chcete jejich pohyb zmrazit, měli byste fotit na kratší čas. Já jsem u většiny z těchto fotek měla čas 1/640 sekundy nebo i kratší, když to bylo možné. Clonu jsem měla nastavenou někde mezi f/1,8 a f/2,5, ale při zpětném pohledu bych se příště pokusila nastavit ji vyšší, pokud by to v těchto světelných podmínkách bylo možné. ISO jsem měla nastavené cca na 1600. Tyto hodnoty určitě nejsou návodem na skvělé fotky, ale mně se docela osvědčily a doufám, že i vám mohou pomoci, minimálně jako startovací pozice.

Medúza v akváriu - Svět medúz

Jak fotografie medúz upravit?

Následná úprava je nezbytnou součástí kvalitních fotek medúz v akváriu. Uvádím dva příklady fotografií před úpravou a po úpravě. Jak můžete sami vidět, pro lepší dojem z fotografií jsem zvýšila kontrast, zvýraznila jsem světlé části fotografie (medúzy) a naopak ztmavila okolní modrou vodu až do černé. Po zvýraznění kontrastu byly medúzy až jedovatě modré, proto jsem ještě zvýšila teplotu fotografie. Nejlepším způsobem je pohrát si s posuvníky v Lightroom (nebo jiném editoru) do extrému na obě strany a zvolit takovou hodnotu mezi těmito extrémy, při které se vám fotografie subjektivně líbí.  Já jsem tyto úpravy prováděla v Lightroomu spolu s pootočením a ořezem fotografií, pokud to bylo potřeba. Následně jsem si fotografie dočistila ve Photoshopu (odstranila jsem nečistoty plovoucí ve vodě), ale jistě by šlo tyto úpravy provést i v Lightroomu.

Medúza v akváriu - Svět medúz
Medúza v akváriu - Svět medúz

Shrnutí

Při focení medúz vás čeká hned několik výzev, mezi nimiž bych vyzdvihla zejména focení ve tmě a pohybující se objekty. Je tedy potřeba dostatečně světelný objektiv a při daných podmínkách co nejrychlejší čas, aby medúzy nebyly příliš rozmazané. Základ je fotit v raw formátu, abyste mohli fotku následně kvalitně upravit. Při úpravě doporučuji především zvýšit kontrast. Pamatujte ale, že jen Vy určujete, jak chcete fotografii upravit, není žádný dobrý nebo špatný způsob, je jen Váš způsob. Vždy se najde někdo, komu se Vaše úpravy budou líbit a vždy se najde i osoba, které se líbit nebudou, ale to je v pořádku. Pokud se vám mé fotografie medúz líbí, doufám, že jste se nechali tímto článkem inspirovat, pokud ne, alespoň teď víte, jak to dělat nechcete. Výhra pro každého.

Medúza v akváriu - Svět medúz
Medúza v akváriu - Svět medúz

Kontakt

Rezervujte si termín

9 + 14 =

.mfp-title { display: none;}